Aktualności

Prace na linii radomskiej jeszcze przyspieszą

Stacja Warszawa Okęcie zmienia się w oczach. Prace na odcinku są prowadzone 24 godziny na dobę. Zakres robót ulegnie dalszemu poszerzeniu, w związku z uzyskaniem kolejnego pozwolenia na budowę, obejmującego odcinek od stacji Warszawa Okęcie do stacji Piaseczno.

W dniu podpisania umowy przygotowania do kontraktu były bardzo zaawansowane. Mieliśmy już zgromadzony niezbędny sprzęt, przygotowane dwa zaplecza budowy oraz działające biuro kontraktu – mówi Robert Kuczyński dyr. biura komunikacji Trakcja PRKiI.

Pierwsza faza została zakończona w zaledwie 10 dni. Polegała na wybudowaniu tymczasowego peronu, oświetlenia oraz przebudowie ponad pół kilometra torów wraz z siecią trakcyjną, co pozwoliło na przełączenie ruchu i rozpoczęcie kolejnego etapu. W drugiej fazie - trwającej około 10 tygodni -  przystąpiono do rozbiórki starego peronu i wiaty oraz demontażu torów i sieci trakcyjnej. Zdemontowano ok. 6 kilometrów istniejących torów oraz wybudowano blisko 3,5 km nowych torów i sieci trakcyjnej. W tym samym czasie przebudowano przepusty, most nad Potokiem Służewieckim oraz wykonano szereg prac odwodnieniowych. Wybudowano także większość podpór kładki dla pieszych, docelowo łączącej peron z istniejącym przejściem dla pieszych nad trasą S79 oraz ulicą Wirażową.

W grudniu rozpocznie się trzecia faza budowy, a pasażerowie skorzystają już z nowego peronu. Na stacji będą kontynuowane prace torowe, sieciowe i budowlane, a wraz z otrzymaniem kolejnego pozwolenia na budowę na sześciokilometrowy odcinek linii kolejowej od stacji Warszawa Okęcie do stacji Piaseczno, rozszerzy się zakres prowadzonych zadań.

Realizacja dotychczasowych zadań nie wpłynęła na przepustowość stacji, dzięki czemu nie wystąpiły odczuwalne utrudnienia. Prace powodujące zakłócenia w ruchu takie jak: dostawy i wysypywanie kruszyw prowadzone są jedynie nocą. Teren wokół stacji Okęcie będzie kluczowym punktem logistycznym do końca trwania kontraktu. Zgromadziliśmy w jednym miejscu cały niezbędny sprzęt drogowy, kolejowy, specjalistyczne pojazdy do robót trakcyjnych oraz niezbędne zapasy kruszyw, podkładów i innych materiałów, co pozwala na szybkie prowadzenie prac – dodaje Robert Kuczyński.

 

Informacje dla mediów

Robert Kuczyński

dyrektor ds. komunikacji

r.kuczynski@grupatrakcja.com

Powrót do listy