Aktualności

“Kauno tiltai” zmodernizuje ostatni fragment Via Baltica

22 maja 2024 r., AB “Kauno tiltai” podpisało umowę o wartości netto 154,7 mln euro na modernizację ostatniego odcinka drogi Via Baltica, który prowadzi od Mariampola do granicy polsko-litewskiej.
Prace budowlane i modernizacyjne około 40-kilometrowego fragmentu trasy zostały podzielone na 4 odrębne zadania. Zawarta przez naszą spółkę zależną umowa dotyczy 12-kilometrowej, ostatniej litewskiej części Panaeuropejskiego Korytarza Transportowego, który docelowo połączy Polskę z Łotwą, Litwą, Estonią i Finlandią.
Zakres zadania przewiduje między innymi budowę 3 przejść tunelowych i zielonego mostu o długości 82 m dla migracji zwierząt, 2 wiaduktów, budowę 10 rond oraz 15 km dróg łącznikowych. Ponadto zamontowanych zostanie około 5 km ścian akustycznych oraz zmodernizowany parking dla aut osobowych i ciężarowych przy wyjeździe z Litwy do Polski (Budzisko). Prace na tym odcinku mają rozpocząć się w czerwcu 2024 roku i zakończyć w drugiej połowie 2025 roku.
“Zawsze podchodzimy z pełnym zaangażowaniem do każdego projektu powierzonego firmie „Kauno tiltai”, zdając sobie sprawę z jego znaczenia dla społeczeństwa. Wygrana w przetargu na modernizację tego odcinka jest dla nas źródłem satysfakcji, ale także zobowiązania. Jesteśmy gotowi do ciężkiej pracy, a nasze wieloletnie doświadczenie w realizacji podobnych projektów dodaje nam pewności. Co więcej, nie jesteśmy nowicjuszami na Via Baltica - zakończyliśmy z sukcesem modernizację trzeciego odcinka pod koniec ubiegłego roku, znamy specyfikę terenu i organizację prac przy napiętym harmonogramie. Jest symboliczne, że jako firma z polskim kapitałem mamy możliwość ukończenia odcinka Via Baltica aż do granicy z Polską” - mówi Aldas Rusevičius, dyrektor generalny AB „Kauno tiltai”.
“Kauno tiltai” w 2023 roku zakończyła przebudowę 6-kilometrowej części trasy Via Baltica na Litwie na odcinku od Mariampola do Skaidiškių kaimo. Droga została przebudowany na nowoczesną, 4-pasmową autostradę, powstało 5 nowych rond, 4 wiadukty, 4 mosty i ponad 4,5 km ścian akustycznych.
 

Informacje dla mediów

rzecznik@grupatrakcja.com

Powrót do listy